wkład własny

Wkład własny – ile wynosi i jaką może mieć formę?

Jeśli chcesz zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny, musisz pamiętać o posiadaniu odpowiedniego wkładu własnego. Niejednokrotnie zastanawiamy się nad tym, ile wkład własny wynosi wynosi, jaką może mieć formę. Podpowiadamy więc, jakie są najważniejsze kwestie związane z wkładem własnym. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przygotować się do kroku, jakim jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Wkład własny to procent całej kwoty nieruchomości, na którą jest zaciągany kredyt. Brak tej wkładu lub za niska kwota obniży naszą zdolność kredytową. Może to spowodować odrzucenie przez bank naszego wniosku kredytowego. na szczęście nie musi on mieć formy tylko gotówkowej.

Zobacz dokładniej od czego zależy nasza zdolność kredytowa.

Ile wynosi, wymagany przez banki, wkład własny?

Od początku roku 2017 część kredytu, jakim musimy dysponować, wynosi 20 procent. Wcześniej było to 15 procent, jednak doszło do zmiany przepisów mówiących o finansowym wkładzie własnym. Oznacza to oczywiście, że interesujący Cię bank sfinansuje maksymalnie 80 procent kredytu. Jest to całkiem spora część. Jeśli jednak planujesz kredyt na dużą kwotę, np.  na zakup wymarzonego mieszkania, zagwarantowanie takiej sumy może stanowić niemały problem. Dotyczy on przede wszystkim młodych osób, które chcą założyć rodzinę i usamodzielnić się, oraz takie, których zarobki są po prostu niezbyt wysokie. Dlatego też osoby takie mogą korzystać ze specjalnych programów rządowych, np. Mieszkanie dla Młodych.

Jakie formy może przyjmować wkład własny?

Co może stanowić wkład własny i skąd możemy go wziąć? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wkładem własnym nie może być inna pożyczka lub kredyt. Może to być jednak darowizna od innej osoby, ponieważ zazwyczaj nie podlega opodatkowaniu. Musi jednak zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Pamiętajmy jednak o tym, aby pieniądze z darowizny udokumentować. Najlepszą gwarancją będzie oczywiście potwierdzenie przelewu. Takie wyjście jest bardzo praktyczne właśnie dla osób, które same nie posiadają tak wysokich środków, aby uiścić kwotę wynikającą z wkładu własnego, a mają w najbliższym otoczeniu osoby, które są w stanie nam pomóc.

Większość osób stara się środki na wkład kredytowy odłożyć. Wiele osób nie wie, że mogą skorzystać z pieniędzy zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym, czy też Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. Inną formą wspomnianej części kredytu może być też posiadana już działka budowlana, w przypadku, gdy nasza pożyczka ma służyć właśnie budowie wymarzonego domu.

Istnieją również pewne dofinansowania, skierowane przede wszystkim dla osób młodych, które mogą pokryć kwotę wkładu własnego i pozwolić na spokojne kupno mieszkania. Jak widać, gotówka nie jest więc jedyną formą wkładu, co warto wziąć pod uwagę.

About the author