Skąd wiedzieć ile wynosi rata kredytu?

Dla każdego kredytobiorcy najważniejsza jest wysokość raty, którą musi spłacić. Na tej podstawie może oszacować, ile pieniędzy pozostanie w jego domowym budżecie po uiszczeniu wszystkich zobowiązań. Skąd wiedzieć, ile wyniesie rata kredytu?

Kalkulatory online

Jeśli jeszcze nie wziąłeś kredytu, a jedynie masz go w planach – to najprościej będzie skorzystać z kalkulatora online. Wpisuje się do niego kwotę kredytu oraz czas spłaty (np. 20 lat). Kalkulator podaje wyniki dla oferty najbardziej popularnych banków i porównuje je. Równocześnie, dla każdego wyniku pokazuje wysokość jednej raty oraz RRSO%, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Dzięki temu, można szybko wywnioskować, który kredyt jest najtańszy i który jest najbardziej opłacalny z perspektywy klienta banku.

Umowa pomiędzy bankiem a kredytobiorcom

Osoby bardziej zdecydowane powinny w celu zdobycia informacji udać się do placówki banku lub doradcy kredytowego. Konkretna i spersonalizowana oferta jest bardziej wiarygodna niż anonimowe wyliczenia dostępne online. Wszelkie informacje na temat kredytu oraz rat i harmonogramu ich spłaty są zawarte w umowie. Umowa kredytowa to najważniejszy dokument na podstawie, którego bank świadczy swoje usługi kredytobiorcom. Wzór umowy kredytowej można otrzymać przynajmniej na kilka dni przed jej faktycznym podpisaniem. Dzięki temu, klient banku ma czas na szczegółowe zapoznanie się z zapisami umowy oraz rozwianie ewentualnych wątpliwości. Nie jest to pozbawione znaczenia, chociażby ze względu na bezpieczeństwo spłaty pobieranego kredytu. Kredytobiorca musi być świadomy wysokości rat oraz tego jak wysoki jest jego dług w danej chwili. Informacje te może znaleźć we wspomnianej wyżej umowie kredytowej.

About the author