karencja

Prowizja i karencja, czyli mało znany koszt kredytu hipotecznego

Każdy bank prowadzi swoją własną politykę finansową. Nic więc dziwnego, że koszt kredytu hipotecznego w różnych bankach prezentuje się inaczej. Większość osób szukających kredytów patrzy głównie na jego oprocentowanie. Jednak banki mają również inne koszta, o których znacznie mniej wiemy. Sprawdź więc czym jest prowizja i karencje i ile kosztują!

Co to jest prowizja?

Prowizją nazywamy jednorazową opłatę naliczaną przez bank w momencie wypłaty kredytu. Jej wartość istotnie zwiększa koszt kredytu hipotecznego, gdyż stanowi ona mniej więcej 2 procent jego wartości. Opłatę tą można uregulować w sposób określony przez bank, to jest gotówką, bądź wraz z pierwszą ratą kredytu. Dlatego tak ważne jest, by zaciągając kredyt hipoteczny zostawić na swoim koncie pewne oszczędności. Zwłaszcza, jeśli środki z transakcji kupna – sprzedaży domu, nie są przelewane na nasze konto, lecz na konto Sprzedającego.

Zobacz jak można sprawdzić ile będzie wynosić nas rata kredytu.

Co to jest karencja?

Poprzez karencję rozumiemy możliwość częściowego zawieszenia spłaty kredytu. Dlaczego częściowego? Ponieważ w tym okresie opłacamy wyłącznie same odsetki, pomijając spłatę kapitału. Taka “promocja” pozwala na spore oszczędności, ale w przeciwieństwie do wakacji kredytowych, nie oferuje Klientowi możliwości całkowitego zawieszenia spłaty. Za karencję bank pobiera dodatkową opłatę, która wliczana jest w raty kredytu. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które mają problem ze spłatą swojego kredytu.

Więcej informacji o spłacie kredytu znajdziesz w tym artykule.

Karencja i prowizja – koszty niejawne

Każdy, łączny koszt kredytu hipotecznego zawiera w sobie obydwa powyższe koszty składowe. Niestety większość osób o nich nie pamięta, zwykle myląc pojęcia. Błędy w nazewnictwie dotyczą przede wszystkim prowizji, którą często porównuje się z marżą kredytu. I choć obydwa pojęcia mają podobne znaczenie, to w rzeczywistości dotyczą jednak dwóch różnych rodzajów opłat. Takie błędy bardzo często prowadzą do nieporozumień, będących źródłem sporu z bankiem.

Podsumowując, osoby które zaciągają kredyt hipoteczny, powinny – już na etapie analizy oferty – brać pod uwagę konieczność poniesienia wydatków z tytułu obydwu kosztów.

About the author