Oprocentowanie stałe czy zmienne

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – które wybrać?

Kredyty to obecnie najpowszechniejszy sposób finansowania jakichkolwiek większych dodatków. Każdy kto posiada zdolność kredytową może skorzystać z proponowanych przez banki produktów. Jednak biorąc kredyt trzeba pamiętać o jego oprocentowaniu, które również trzeba spłacić.  Obecnie są do dyspozycji dwie jego formy. Które wybrać – oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne?

Czym charakteryzuje się oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne mają swoje wady i zalety. Skupmy się teraz na zmiennym. Na czym ono polega? A więc, oprocentowanie zmienne jak sama nazwa mówi może się zmieniać przez cały okres kredytowania. Oznacza to, że w tym czasie nasza rata kredytu może wzrosnąć lub zmaleć. Od czego to zależy?

W głównej mierze wszystko zależy od Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli postanowi podnieść stopy oprocentowania, to banki chętnie skorzystają z tego i podniosą również raty kredytów. Najczęściej taki rodzaj oprocentowania stosowany jest w kredycie hipotecznym, który jest zaciągany na dłuższy okres czasu. Wysokość rat musi być zmienna, by można było ją dostosować do sytuacji panującej na rynku finansowym i postępującej inflacji. Inaczej bank udzielający kredytu hipotecznego mógłby ponosić bardzo duże straty na tak dużej przestrzeni czasu.

Duży wzrost raty kredytu może słodować problem z jego spłatą. Sprawdź co zrobić, kiedy masz problem za spłatą kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie stałe

Oprocentowanie kredytu stałe różni się podstawową kwestią, a więc przez cały okres kredytowania jest takie same. Oznacza to nic innego jak tylko stałą ratę przez cały czas ich spłacania. Gwarantuje to, że decydując się na kredyt i ustalając ratę można nie mieć obaw, że nie będzie nas stać na ich spłatę.

Najczęściej stosowany taki zapis jest w kredytach gotówkowych, których okres kredytowania trwa do maksymalnie pięciu lat. Stała rata to także gwarant, że finalne koszty kredytu nie zwiększą się.

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – które wybrać?

Głównie zależy to od banku czy da nam możliwość wyboru. Jeśli jednak tak się zdarzy to warto przeanalizować, co nam się będzie bardziej opłacało i czy jesteśmy w stanie ewentualnie płacić wyższe raty. Sprawdź również co jeszcze warto wiedzieć na temat kredytów hipotecznych.

Jednak dla bezpieczeństwa lepiej wybrać jedną stałą ratę co pozwoli uniknąć nieprzewidzianych problemów w przyszłości związanych ze spłatą kredytu.

About the author