zdolność kredytowa

Od czego zależy Twoja zdolność kredytowa?

Do podjęcia kroku, jakim jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, należy się bardzo dokładnie i skrupulatnie przygotować. To niezmiernie ważne, ponieważ taka decyzja może być jedną z najważniejszych w życiu. Jednym z najważniejszych aspektów, jaki każdy bank bierze pod uwagę  jest  nasza zdolność kredytowa. Doradzamy więc, czym ona tak naprawdę jest oraz od czego zależy.

Czym charakteryzuje się zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa określa naszą możliwość spłaty zaciągniętego kredytu razem z odsetkami, w określonym, w podpisanej przez nas umowie, terminie. Obecnie na stronach internetowych wielu banków, które oferują pożyczki, dostępne są bardzo dokładne i proste w użyciu kalkulatory zdolności kredytowej. Po wprowadzeniu najważniejszych danych jesteśmy w stanie sprawdzić, czy mamy realne i rzeczywiste szanse na uzyskanie pożyczki. Zanim jeszcze złożymy do banku wniosek o kredyt hipoteczny, Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne i praktyczne, ponieważ pozwala (w przypadku braku zdolności) na uniknięcie zbędnych nerwów związanych ze staraniem się o kredyt w czasie, kiedy po prostu jeszcze nie możemy go dostać. Wysokość naszej zdolności kredytowej ma również na ocenianą przez bank wiarygodność finansową.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Każdy bank dzieli analizę zdolności każdego z klientów na dwie części. Pierwszą z nich jest analiza ilościowa. Określa ona przede wszystkim naszą sytuację finansową, co jest tak naprawdę najważniejszym kryterium, na którym opiera się nasza zdolność kredytowa. Analiza ilościowa bierze pod uwagę oczywiście uzyskiwane przez nas dochody wynikające z aktualnego zatrudnienia, czy z innych, wiarygodnych źródeł przychodów. Bardzo ważną kwestią są też nasze miesięczne koszty utrzymania i wydatki, takie jak na przykład wysokość czynszu mieszkaniowego, rachunków za prąd, czy za inne media. Każdy z banków, który udziela kredytów, sprawdza również bardzo dokładnie nasze obecne zadłużenie, które może wynikać z innych, zaciągniętych kredytów, ale również wysokość zadłużenia na kartach kredytowych lub też to, czy jesteśmy poręczycielami pożyczki dla innej osoby. Kolejnym aspektem jest nasza historia kredytowa, czyli czy regularnie spłacaliśmy wcześniejsze zobowiązania finansowe.

Te wszystkie kryteria pozwalają na oszacowanie, jaką ilością pieniędzy dysponujemy w każdym miesiącu, a którą możemy przeznaczyć właśnie na przyszłą spłatę rat interesującego nas kredytu. Analiza jakościowa mówi instytucji o tym, jaką wykażemy skłonność do zwrotu pożyczonych pieniędzy. Jest to przede wszystkim nasz wiek, stan cywilny, czy wykonywany zawód. Brak odpowiedniej zdolności kredytowej jest zazwyczaj jednoznaczne z odrzuceniem wniosku kredytowego.

About the author