Mieszkanie dla młodych – jak działa program MDM

Kilka lat temu pojawiło się rządowe dofinansowanie do mieszkań dla młodych ludzi. Początkowo projekt nazywał się „Rodzina na swoim”, gdzie w ramach dofinansowywania, były spłacane przez rząd odsetki kredytowe. Było to dobre rozwiązanie dla młodych ludzi. Dzięki temu mogli spłacać tylko właściwą ratę kredytu, co stanowiło znacznie odciążenienie.


Z czasem pojawiło się kolejne dofinansowanie dla młodych ludzi – „Mieszkanie dla młodych”. Polegało ono na tym, że już na samym początku kredyt na mieszkanie był pomniejszany o konkretną kwotę.

Kwoty dofinansowań projektu MDM

Można było otrzymać dofinansowanie w wysokości 5, 10 lub 15% kwoty kredytu bądź ceny mieszkania. 5% otrzymywały małżeństwa bezdzietne. Od czego zależał procent dofinansowania:

  • 10% otrzymywały rodziny z jednym dzieckiem;
  • 15% otrzymywały rodziny z większą ilością dzieci otrzymywały na zakup mieszkania (bądź w poszczególnych przypadkach – domu).

Dodatkowe 5% dopłaty do mieszkania można było uzyskać po 5 latach od zakupu mieszkania. Warunkiem jednak było to, że małżeństwo, które otrzymało dopłatę w przeciągu 5 lat będzie miało trzecie bądź kolejne dziecko.

Jakie warunki należy spełnić

Jeśli chodzi o mieszkanie dofinansowanie było tylko do 50m2, zaś w przypadku domu – do 75m2. Moim zdaniem, są to bardzo małe metraże, jeśli chodzi o rodziny wielodzietne, dlatego uważam, że niewiele osób może załapać się na dodatkowe 5%. W szczególności, że większość młodych, którzy otrzymywali dofinansowanie, to młodzi ludzie, którzy najczęściej nie mieli jeszcze dzieci.

Mimo to uważam, że program „Mieszkanie dla młodych” to super rozwiązanie dla osób, które chciały nabyć swoje pierwsze cztery kąty, a np. nie miały kwoty na wkład własny. Jest to ogromna pomoc ze strony państwa.

About the author