Kredyt mieszkaniowy to jeden z popularniejszych rodzajów kredytów. Na jego zaciągnięcie decyduje się obecnie bardzo dużo osób. Banki przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu mieszkaniowego uwzględniają szereg kryteriów, które przekładają się na szanse na spłacenie kredytu. Wśród nich znajduje się między innymi wiek kredytobiorcy. Dla banków ma on równie duże znaczenie, jak zdolność kredytowa. Czy osoby w pewnym wieku nie mają szans na otrzymanie kredytu mieszkaniowego? Jak wiek kredytobiorcy wpływa na szanse na otrzymanie kredytu?
Wiek minimalny
Wszystkie banki, które obecnie działają na terenie naszego kraju ustalają wiek minimalny, od jakiego można otrzymać kredyt mieszkaniowy. Co to oznacza? Osoby, które nie przekroczyły jeszcze określonego wieku nie mają szansy na otrzymanie kredytu mieszkaniowego. Wszystkie banki na terenie naszego kraju oferują kredyt mieszkaniowy osobom, które ukończyły osiemnaście lat. W przypadku niektórych banków stosowana jest praktyka gwarantująca jeszcze większe bezpieczeństwo. W ich przypadku kredyt mieszkaniowy zarezerwowany jest dla tych klientów, którzy ukończyli dwadzieścia jeden lat. Jak banki uzasadniają takie postępowanie? Podnoszą argument braku dojrzałości młodszych osób, co ma przekładać się na brak pełnej świadomości, co do ważności podejmowanej decyzji.
Wiek maksymalny
Tu wiele osób naprawdę mocno się zdziwi. Okazuje się bowiem, że banków nie interesuje tak naprawdę wiek, w jakim chcemy zaciągnąć kredyt, ale ten, w którym będzie w momencie spłacania ostatniej raty. Oznacza to, że nawet osoby po sześćdziesiątym roku życia mogą liczyć na kredyt mieszkaniowy. To, czy bank przyzna kredyt mieszkaniowy uzależnione jest w dużej mierze od okresu, na jaki rozłożona została spłata. Na im dłuższy czas rozłożymy spłatę kredytu, tym młodszym trzeba być w momencie, gdy go zaciągamy.
Kredyt mieszkaniowy to dla wielu osób jedyna szansa na zakup mieszkania. Decydując się na kredyt, trzeba pamiętać, że bank zawsze bierze pod uwagę wiek kredytobiorcy. Liczy się zarówno wiek minimalny, jak i maksymalny klienta.