Kredyt hipoteczny – niezbędne dokumenty

Otrzymanie kredytu hipotecznego zawsze wiąże się z koniecznością przejścia przez skomplikowaną procedurę. Nie kończy się ona wraz z dokonaniem przez bank analizy naszego zaświadczenia o dochodach, które wystawił pracodawca. Każdy etap to dla banku szansa na to, aby poprosić nas o kolejne dokumenty, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. O co bank ma prawo pytać?

Potwierdzenie tożsamości

Każdy bank przed udzieleniem kredytu zadba o to, aby efektywnie potwierdzić tożsamość kredytobiorcy. Dla większości instytucji finansowych zupełnie wystarczającym dokumentem jest dowód osobisty. W niektórych można posłużyć się paszportem, a nawet prawem jazdy. Warunek jest jeden: dokument musi być zdjęcie. Bez potwierdzenia tożsamości osoby starającej się o kredyt procedura w ogóle nie zostanie uruchomiona. Bank musi mieć bowiem pewność, komu pożycza pieniądze.

Ocena zdolności kredytowej

Dla banku jest równie ważna, jak potwierdzenie tożsamości. Oceniana jest głównie na podstawie dokumenty, który mówi o wysokości uzyskiwanych przez nas dochodów. Zaświadczenie od pracodawcy może jednak okazać się niewystarczające, jeśli nie otrzymujemy stałej pensji. Wtedy rozwiązaniem jest uzyskanie zaświadczenia o dochodach za rok ubiegły od Urzędu Skarbowego. Wiele instytucji finansowych prosi również o dostarczenie rachunków za prąd, gaz i wodę. Dzięki temu są w stanie określić, jak kształtuje się wysokość wydatków w ciągu miesiąca. Na podstawie tych danych analitycy finansowi wyliczają, czy kredytobiorca będzie w stanie unieść spłacanie rat.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Jeżeli kredytobiorca stara się o kredyt na mieszkanie lub dom, to bank z pewnością zażąda również dokumentów dotyczących nieruchomości. Konieczna jest przedwstępna umowa sprzedaży podpisana z właścicielem lub deweloperem. Bez tego nie ma nawet mowy o wszczęciu procedury. W przypadku osób zamierzających kupić nieruchomości z rynku wtórnego, niezbędne jest także zaświadczenie, że osoba sprzedająca jest uprawniona do dysponowania daną nieruchomością. W tym wypadku wystarczy odpis z księgi wieczystej.

About the author