Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości

Wiele osób posiada chęć podniesienia swojego standardu życia, do czego bardzo często należy też zakup nowego mieszkania czy innej nieruchomości, zwłaszcza w przypadku powiększenia się rodziny. Stąd tak wielka popularność usługi finansowej, jaką jest kredyt hipoteczny, który brany jest przez coraz większą liczbę Polaków.

Kredyt hipoteczny — charakterystyka

Kredytem hipotecznym nazywamy zobowiązanie zaciągane zazwyczaj na bardzo długi okres, który wynieść może nawet kilkadziesiąt lat, w zależności od wielu kredytobiorcy, gdyż zazwyczaj musi on być spłacony do 70. roku życia.

Jest to kredyt pod zabezpieczenie należącej do kredytobiorcy nieruchomości, a przy jego braniu trzeba złożyć wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej. Przy kredycie hipotecznym bank jest zabezpieczony przed ewentualnymi problemami kredytobiorcy ze spłatą pożyczki, lecz za to może zaoferować mu znacznie niższe oprocentowanie niż w przypadku zwykłego kredytu.

Chcąc znaleźć najlepszą ofertę tego typu, dobrze jest skorzystać z rozwiązania, jakim jest porównywarka kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny na nieruchomość w praktyce

Kredyt hipoteczny można przeznaczyć na dom lub mieszkanie na rynku nie tylko pierwotnym, ale i wtórnym. Po przydzieleniu nam kredytu bank przesyła pieniądze jednorazowo lub w transzach na konto sprzedawcy, u którego kupujemy nieruchomość. Może nim być osoba prywatna, a także deweloper. Przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym, gdy jest ona na etapie budowy, deweloper dostaje pieniądze w transzach zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem budowy. Kredytobiorca więc nie otrzymuje pieniędzy na własne konto bankowe i żadna ich część nią może zostać przeznaczona na inne cele.

W przypadku usługi, jaką jest kredyt hipoteczny ranking godny zaufania, który jest jednocześnie często aktualizowany, powinien wskazać drogę przyszłym kredytobiorcom i umożliwić im wybór najkorzystniejszej oferty.

About the author