Koszty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny należy do najczęściej udzielanych przez banki rodzajów kredytów. Banki udzielają ich na długi okres, minimalny okres ich spłaty wynosi dwadzieścia lat. Do tego jest on udzielany na wysoką kwotę, a jego udzielenie wiąże się dla kredytobiorców z bardzo wysokimi kosztami. Jakie są koszty kredytów hipotecznych?

Oprocentowanie

W przypadku oprocentowania chodzi o odsetki, które kredytobiorcy spłacają razem z sumą pieniędzy, którą bank im pożyczył. Oczywiście, najbardziej korzystny jest kredyt hipoteczny z niskim oprocentowaniem. Koszty nisko oprocentowanego kredytu są mniejsze, mniej też pieniędzy będziemy musieli oddać bankowi. Jednak w chwili obecnej trudno znaleźć bank, który ma bardzo konkurencyjne oprocentowanie, różnice w poszczególnych bankach są minimalne. Wzmianka o wysokości odsetek powinna zostać zapisana w umowie. Jeżeli mamy trudności ze znalezieniem tej informacji, zapytajmy o wysokość odsetek pracownika podpisującego umowę w imieniu banku. Informacja ta jest dla kredytobiorcy bardzo ważna.

Prowizja

Bank, który udziela nam kredytu musi na tym zarobić. Pobiera więc od nas prowizję. W jednych bankach zostanie ona podana w postaci zapisu procentowego. W innych wysokość prowizji przyjmie postać konkretnej kwoty. Przed podpisaniem umowy zapytajmy, czy jest szansa, aby wysokość prowizji uległa zmniejszeniu. Jest to krok, na który powinni się zdecydować zwłaszcza stali klienci banku. W ich przypadku bardzo często udaje się wynegocjować mniejszą prowizję.

Ubezpieczenie kredytu

Jest obecnie jedną z form zabezpieczania kredytów hipotecznych. Każdy, kto decyduje się na zaciągniecie kredytu hipotecznego musi być przygotowany na konieczność wykupienia polisy na życie. Bardzo często banki narzucają kredytobiorcom towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mają wykupić polisę. Ale nie musimy się na to godzić; każdy kredytobiorca ma prawo sam dokonać wyboru ubezpieczyciela.

W zależności od banku kosztów związanych z kredytem hipotecznym może być jeszcze więcej. Nie trzeba chyba dodawać, że spowodują one wzrost kosztów związanych z jego uzyskaniem.

About the author