wkład własny

Jak oszczędzać na wkład własny – kilka prostych trików

Osoby, które chciałyby sfinansować zakup mieszkania lub domu kredytem hipotecznym, muszą się dobrze przygotować do jego zaciągnięcia. Jednym z elementów tych przygotowań jest zgromadzenie wkładu własnego. Obecnie banki wymagają, aby wynosił on 20% wartości nieruchomości. Często są to więc niemałe sumy. Oznacza to, że by je pozyskać, trzeba oszczędzać. Jak to zrobić? Jak szybko uzbierać na wkład własny?

4 sposoby na oszczędzanie na wkład własny

Oszczędzanie na wkład własny należy rozpocząć od wnikliwej analizy domowego budżetu – przychodów i wydatków. W pierwszej kolejności należy wyeliminować wszystkie usługi, z których się nie korzysta np. abonamenty telewizyjne, karnety na siłownie czy do muzeów itp. Dobrze jest też zamknąć karty kredytowe i zlikwidować debety na kontach. Nie tylko nie będą one kusić do wydawania większych sum, niż się posiada, ale i wpłyną później korzystnie na ocenę zdolności kredytowej przez bank.

Kolejnym trikiem jest rozpoczęcie ścisłej kontroli wydatków i ograniczenie nieprzemyślanych zakupów do minimum. W tym celu zaleca się do marketów spożywczych chodzenie z listą zakupową, planowanie posiłków i rezygnację z zakupów niepotrzebnych rzeczy np. nadprogramowych ubrań, nowszego modelu telefonu czy kolejnej pary butów. W kontrolowaniu codziennych wydatków pomogą dzienniczki zakupów robione w Excelu. Pomocne są też aplikacje do zarządzania domowymi finansami. Nie tylko kontrolują one wydatki, ale i pomagają optymalnie zaplanować domowy budżet. Jest to kolejny sposób na oszczędzanie na wkład własny.

Zan niski wkład własny jest jednym z powodów nie przyznania kredytu hipotecznego. Sprawdź, z jakich jeszcze powodów bank może odrzucić wniosek kredytowy.

Rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć, jest też rezygnacja z największych wydatków obciążających odmowy budżet. Zazwyczaj jest to czynsz za mieszkanie i opłaty związane z samochodem. Dobrym rozwiązaniem (i ekologicznym) jest zamiana samochodu na dwa kółka. Jeśli sytuacja na to pozwala, można też wynająć mniejsze mieszkanie, zamieszkać na jakiś czas u rodziny lub podnająć pokój w wynajmowanym mieszkaniu lokatorowi.

Co zrobić, jeśli oszczędzanie nie przynosi skutków?

W przypadku, gdy oszczędzanie nie sprawia, że pieniędzy na koncie szybko przybywa, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu z wkładem własnym 10%. Jest to możliwe, jeśli do niewniesionej części dokupi się ubezpieczenie od tzw. niskiego wkładu. Alternatywą jest zastanowienie się, co innego może być wskazane bankowi jako wkład własny. Warto pamiętać, że nie zawsze musi być to gotówka. Większość banków za wkład własny uznaje np. posiadaną już działkę budowlaną, zakupione materiały potrzebne do budowy nieruchomości czy wpłaconą deweloperowi zaliczkę na zakup mieszkania.

About the author