Dobra historia kredytowa

Dobra historia kredytowa jest konieczna, jeśli planujesz sfinansować jakiekolwiek przedsięwzięcie pożyczką lub kredytem bankowym. Jeśli planujesz kupić auto lub nieruchomość i chciałbyś rozłożyć planowany zakup na raty, konieczne będzie przedstawienie kredytodawcy dobrej historii kredytowej.

Oznacza to po pierwsze, że nie możesz mieć żadnych nieuregulowanych zobowiązań ani tym bardziej komornika, który pobiera z Twojego konta pieniądze dla wierzycieli. Zaleganie z płatnościami może również poskutkować wpisaniem do rejestrów, takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, Biuro Informacji Kredytowej lub Biuro Informacji Gospodarczej. Wszystkie opisane sytuacje z miejsca skreślą Cię z listy potencjalnych kredytobiorców.

Bank nie zaufa osobie, która nie była w stanie regulować swoich zobowiązań w przeszłości. Oczywiście, wymienione przykłady są najbardziej skrajnymi wariantami złej historii kredytowej. Banki oprócz tego sprawdzają, czy regulujesz swoje zobowiązania w odpowiednim terminie. Jeśli zalegasz ze spłacaniem rat, możesz mieć obniżony scoring i niską ocenę punktową w BIK, która służy do pomiaru wiarygodności pożyczkobiorcy.

Pamiętaj więc o terminowym spłacaniu rat, ponieważ już kilka dni opóźnienia wpływa na obniżenie oceny punktowej i może spowodować odrzucenie wniosku kredytowego w przyszłości. Reasumując, banki interesuje, czy jesteś odpowiedzialnym i solidnym konsumentem, któremu można zaufać. Dbaj o spłacanie swoich zobowiązań w terminie, a pozytywną decyzję o przyznaniu pożyczki lub kredyt masz jak w banku.

About the author