ubezpieczenie pomostowe

Co to jest ubezpieczenie pomostowe i ile kosztuje

Ubezpieczenie pomostowe jest bardzo często pomijanym wątkiem w trakcie starania się o kredyt. Warto na początku również wspomnieć, że na przykład takie zobowiązanie jak kredyt hipoteczny będzie towarzyszyć nam przez długie lata i znacząco wpływać na naszą sytuację finansową. Przez ten czas może się pojawić mnóstwo dodatkowych opłat. Jedną z nich jest również kwota, którą będziemy musieli uiścić za ubezpieczenie pomostowe. Co to jest zatem ubezpieczenie pomostowe i kogo właściwie ma chronić?

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

Każdy bank, oferując kredyt hipoteczny, musi się w przecież w jakiś sposób ubezpieczyć na wypadek naszej niewypłacalności. Takim zabezpieczeniem kredytu jest oczywiście nieruchomość, na którą bierzemy kredyt. Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, musi posiadać wpis do księgi wieczystej. Informacje w niej zawarte są zabezpieczeniem prawnym dla banku oraz przyszłego właściciela mieszkania.  Mieszkanie z rynku pierwotnego, kupujemy zazwyczaj na etapie jego budowy dlatego nie posiada ono jeszcze założonej księgi wieczystej. Natomiast bank od razu po podpisaniu umowy z nami musi wypłacić nam wszystkie środki pieniężne. Dlatego bank, do momentu wpisania nieruchomości do księgi, musi posiadać dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Jest to właśnie tzw. ubezpieczenie pomostowe, które opłacamy zazwyczaj do momentu stworzenia hipoteki pod dane mieszkanie lub dom. Zaciągając kredyt hipoteczny warto również zapoznać się z ofertą dodatkowych ubezpieczeń kredytu hipotecznego.

Sprawdź również inne, jakie jeszcze rodzaje zabezpieczeń kredytów stosują banki.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie pomostowe zazwyczaj przyjmuje postać zwiększonej marży. Nie jest to stała wysokość – każdy bank ustala ją indywidualnie. Zazwyczaj jednak wynosi ona od 1 do 2 %. Niekiedy jest to również jednorazowa opłata o wysokości wyznaczonych odsetek raty danego kredytu. W taki przypadku to właśnie ta kwota stanowi całościowe zabezpieczenie dla banku. Ubezpieczenie pomostowe może obliczyć za pomocą specjalnego kalkulatora kredytowego. Jest to bezpłatne, internetowe narzędzie, do którego dostęp może mieć każdy z nas. Kalkulator kredytu hipotecznego umożliwia obliczenie kosztów naszego zobowiązania wobec banku. Więcej na temat kosztów kredytu hipotecznego, znajdziesz w tym artykule.

Warto również wspomnieć, że jeżeli umieścimy już opłatę za ubezpieczenie pomostowe, w przyszłości możemy zabiegać o jej zwrot. Aby tego dokonać będziemy musieli wystąpić do banku z wnioskiem o zwrot pobranych od nas należności. Miejmy również na uwadze to, iż wszelkie roszczenia klientów, które dotyczą zwrotu ubezpieczenia pomostowego mogą przedawnić się po upływie 10 lat od momentu ich wpłaty.

About the author