Budowanie wiarygodności kredytowej przed staraniem się o kredyt hipoteczny

Dla wielu Polaków możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego to jedna z ważnych kwestii. Pragną oni uzyskać fundusze na zakup mieszkania czy budowę domu, a to właśnie kredyt hipoteczny jest tym narzędziem. Zanim przystąpi się do ubiegania o kredyt, warto zbudować swoją finansową wiarygodność dla banku.

Wiarygodność finansowa

Banki nie udzielają kredytu hipotecznego bez bardzo wnikliwiej analizy sytuacji finansowej osoby ubiegającej się. Czasem zatem ubieganie się o wysoką kwotę kredytu wcale nie jest takie proste, wymaga z korzystania z usług doradcy kredytowego, który przeanalizuję ofertą wielu banków i wybierze tą najbardziej korzystną lub dostępną. Przed staraniem się o kredyt warto zatem zbudować swoją wiarygodność finansową, która może być ważnym atutem podczas decyzji analityków banku o przyznaniu kredytu.

Jak budować swoją wiarygodność finansową

Jednym z bardzo ważnych aspektów jest na przykład posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Tą historią kredytową buduje się chociażby poprzez zakup różnych drobnych dóbr na raty. Jeżeli w przyszłości kupiło się sprzęt AGD czy RTV, który następnie został terminowo spłacony – dla naszej wiarygodności finansowej w oczach banku to ogromny plus. Warto pamiętać o tym, że dla banku liczą się nie tylko nasze wpływy na konto, ale też nasze wydatki. Przed ubieganiem się o kredyt warto zamknąć zatem na przykład karty kredytowe – znacznie obniżają one naszą zdolność kredytową, bo są traktowane jako możliwy kredyt do zaciągnięcia, który potem trzeba będzie spłacać.

Kalkulator hipoteczny

W wielu kalkulatora w hipotecznych online można sprawdzić jak mniej więcej wygląda procedura ubiegania się o kredyt, bo są one mocno rozbudowana i zawierają również pytania o naszą sytuację finansową. Taki kalkulator hipoteczny to namiastka tego, w jaki sposób analitycy banku obliczają wysokość raty kredytu.

About the author